تا 50٪ تخفیف به مناسبت روز آتش نشان................................................................ روز آتش نشان مبارک

همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

آدرس دفتر ما

تهران -گیشا

تجهیزات اعلام حریق

خاموش کننده اتوماتیک

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول
تجهیزات اعلام حریق
54
17 شهریور 1401
 • تجهیزات اعلام حریق چیست؟

  اولین قدم در برخورد با هر خطر، آگاه شدن از اتفاق استدر یک ساختمان چگونه از آتش سوزی مطلع می شویم؟ اگر آتش سوزی در زمانی اتفاق بیافتد که کسی در محل نباشد چه اتفاقی می افتد؟ تجهیزات اعلام حریق، راه حل مناسبی برای اطلاع از وقوع آتش سوزی استدر صورت اطلاع به موقع از آتش سوزی، شانس به حداقل رساندن هزینه ها به شدت افزایش می یابد.

  به طور کلی یک سیستم اعلام حریق دارای چندین دستگاه می باشد که با هم در ارتباط هستند و در صورت وجود دود، آتش، مونوکسید کربن و سایر شرایط اضطراری آن ها را تشخیص داده و از طریق تجهیزات صوتی و بصری به مردم هشدار می دهند.

  هر فضایی که امکان بروز آتش سوزی در آن وجود داشته باشد، به سیستم اعلام حریق که از تجهیزات اعلام حریق تشکیل شده است، نیازمند استسیستم اعلام حریق دارای اجزای مختلفی است که باید توسط متخصصان این حوزه مهیا و مورد استفاده قرار بگیرنددر هر ساختمان با توجه به نوع کاربری، مواد موجود در محیط، مساحت محیط، ارتفاع سقف و … سیستم اعلام حریق مناسب طراحی و اجرا می شود.

  اعلام حریق

  این تجهیزات  به طور کلی به موارد زیر تقسیم می شوند:

  • دتکتور

  • شاسی اعلام حریق

  • آژیر

  • پنل مرکزی

  • ریموت اندیکاتور

  • اینترفیس

  • ریپیتر

  • ایزولاتور

  • کارت لوپ

  • کابل اعلام حریق

  • باطری

  • اسپری تست دود

  در این بخش سعی داریم با معرفی دقیق و فنی با نمایش عکس های مناسب هر یک از تجهیزات اعلام حریق، خواننده را با سیستم اعلام حریق آشنا کنیم.

  شرکت همیار انرژی به عنوان یک شرکت تخصصی در حوزه آتش نشانی و تجهیزات آتش نشانی ، با سال ها تجربه در این حوزه، تمامی تجهیزات  مورد نیاز کاربران را با بالاترین استاندارد و مناسب ترین قیمت در اختیار تمامی کاربران قرار می دهدبرای آشنایی و ثبت سفارش خود با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید :

  021-57854

  09128932367 (تماس در ساعات کاری)

  همچنین می توانید تمامی محصولات اعلام حریق را در فروشگاه اینترنتی هایپرفایر به صورت آنلاین سفارش دهید و در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

  شستی اعلام حریق چیست

  شستی اعلام حریق

   

  به منظور درک بیشتر شستی ها بهتر است یک اشاره کلی راجع به چیدمان قطعه های اعلام حریق در کنار یکدیگر داشته باشیم. با ما همراه باشید.

  تجهیزاتی مانند دتکتورها برای تشخیص عواملی از حریق مانند نور، دود وگرما تولید و طراحی شده اند. سیستم های اعلام حریق به دو نوع دستی و اتوماتیک گزارش را اعلام می نمایند و زمانی که دتکتورها، آتش سوزی را تشخیص می دهند گزارش را به صورت سیگنال هایی به پنل مرکزی ارسال می کنند یا افراد حاضر در محل می توانند با فشار دادن دکمه شستی آن را فعال نموده، بعد از آن شستی ها باعث فعال شدن آژیرها شده و در نهایت با تولید صدا منجر به با خبر شدن سایر افراد در محیط  می شود.

  به طور کلی شستی ها باید در مسیرهایی به کار روند که در آن رفت و آمد زیاد می باشد و افراد بتوانند در صورت مشاهده ی حریق به سرعت با فشار دادن دکمه ی شستی دیگران را از وجود حریق با خبر سازند، این سیستم ها باید در اماکنی نصب شود که افراد به آن دسترسی سریع داشته باشند، سرعت عمل در تشخیص آتش سوزی بسیار مهم است، شستی ها به طور معمول در قسمت های خروجی، ورودی و راه پله ها نیز نصب می شود، درغیراین صورت باید از سیستم های اتوماتیک برای محیط استفاده گردد.این دستگاه یک عامل فیزیکی است و به دو نوع نیز تقسیم می شود:

  • شیشه ای یا طلق دار
  • فشاری یا قابل ریست

  شستی شیشه شکستنی:

  شستی اعلام حریق چیست

   

  برای فعال شدن این نوع سیستم ها باید شیشه یا طلق آن را به وسیله ی دست یا چکش مخصوصی که در کنار این محصول گذاشته اند، بشکنند یا تحت فشار قرار دهند، بعد از انجام این عمل، طلق یا شیشه دستگاه باید تعویض گردد تا دوباره قابل استفاده باشد.

   

  شستی فشاری یا قابل ریست:

   

  شستی اعلام حریق چیست

  شستی های قابل ریست یا فشاری همانطور که از اسمشان معلوم می باشد بعد از استفاده می توان آن را دوباره به حالت اول برگرداند و نیازی به تعویض طلق یا شیشه ندارد، این شستی ها بعد از استفاده قابل برگشت پذیری از طریق سیستم کلی یا کنترل پنل و دکمه ریست دستگاه می باشد. درزمان استفاده از دستگاه صدای آژیر ها ۱ ثانیه بعد به صدا در می آید که در بعضی مواقع ممکن است تا ۳ ثانیه نیز طول بکشد.

  سیستم اتوماتیک:

  در دستگاه های اتوماتیک با تشخیص حریق به وسیله ی دتکتورها، سیستم کنترل پنل آژیر ها را به صورت خودکار فعال می سازد.

  سیستم های دستی:

  در سیستم هایی که به صورت دستی اداره می شوند، باید توسط افراد حاضر در محل با فشار دادن شستی ها آژیر اعلام حریق را فعال نمود.

  در مجموع شستی ها عوامل و تجهیزات مهمی در صنعت اعلام حریق به حساب می آیند که توسط انسان ها فعال می شود. شستی ها باید در فاصله ی حداکثر 30 متر از هم و درمکان های پرخطر 15 تا 20 مترنصب گردد و ارتفاع آن از زمین باید 4/1 متر باشد، در تمامی زون ها حداقل باید یک شستی نیز نصب گردد. در روی شستی ها، کلیدی مشخص قرار دارد که با کلمه ی FIRE مشخص شده است، با فشار دادن آن کلمه یا کلید، سیستم فعال می گردد، همچنین تمامی شستی ها دارای یک عدد LED می باشد که در صورت فعال شدن عمل می کند. در هر زون حفاظتی، باید یک عدد شستی نیز وجود داشته باشد، شستی های اعلام حریق معمولا به رنگ قرمز می باشد که در دید بهتری قرارگیرند و معمولا از جنس فلز یا پلی کربنات در ساخت آنها استفاده می شود. در بعضی از شستی ها ممکن است در ساختار الکتریکی آنها از تیغه ی باز و بسته اضافی برای ارسال بعضی فرآیند ها استفاده شود. دلیل نام گذاری آنها به این معنا است که وسیله ی دست فعال می شوند.

  خروجی های شستی شامل چند نوع سیگنال، الکتریکی و مکانیکی می باشد، شستی های برگشت پذیر به این معنا است که درصورت فشار دادن کلید آن به واسطه ی وجود فنر درون آن به حالت اولیه باز میگردد، اما برعکس شستی های ریست شونده، بعضی از شستی هایی که در محیط های مهم و اضطراری استفاده می شوند، برگشت پذیرنیستند و در صورت فشار دادن کلید آن، قفل می شود و به حالت اولیه باز نمی گردد در اینصورت باید توسط کلید آن را آزاد نمود.

  شستی ها امکان استفاده در تمامی سیستم های بی سیم، متعارف و آدرس پذیر را دارند. در تمامی سیستم های اعلام حریق، باید شستی مورد نظر مطابق با همان سیستم نصب شده، نصب گردد و نباید متفاوت باشد چرا که بسته به نوع سیستم اعلام حریق نحوه ی عملکرد شستی ها نیز متفاوت می باشد. شستی های اعلام حریق شامل چند نوع دیگر از نظر نصب و نوع کاربرد نیز می باشند که عبارت اند از:

  • شستی متعارف
  • شستی آدرس پذیر
  • شستی بیسیم (وایرلس)

  شستی آدرس پذیر: در شستی های آدرس پذیر محل دقیق آتش سوزی مشخص می شود که معمولا در پروژه های بزرگ و ساختمان ها با طبقات زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. سرعت عمل در اطفاء آتش بسیارمهم است، برای همین یکی از مزیت های شستی آدرس پذیر در این است که در هنگام آتش سوزی بتوان هر چه زودتر محل آتش سوزی را پیدا نمود و اطفاء حریق را آغازکرد.

  شستی متعارف: شستی های متعارف با استفاده از سیم کشی و روکش های فولادی نصب می گردد که با  فشاردادن کلید شستی توسط افراد حاضر در محل، ناحیه یا زون آتش سوزی مشخص می شود.

  شستی بی سیم: شستی های بی سیم همانطور که از اسمشان پیداست نیازی به سیم کشی ندارند و توسط امواج رادیویی و وایرلس با مرکز، ارتباط برقرار می کنند.

   

  شستی اعلام حریق چیست

  سیم کشی شستی حریق:

  به شستی ها دو نوع سیم متصل می گردد و دو سیم نیز خارج می شود که سیم منفی و مثبت، هر یک وارد کانال جداگانه ای می شود.

  اجرای مرحله تست و ریست کردن:
  • کلید مربوط به قفل شستی را درون قفل قرار می دهیم و شستی را باز می کنیم.
  • کلید را از شستی خارج می کنیم.
  • درب شستی را می بندیم.
  جایگذاری شیشه:
  • با قرار دادن کلید شستی در محل مربوطه شستی را باز می کنیم
  • کلید را خارج می کنیم
  • قاب روی آنرا باز می کنیم
  • شیشه جدید را جایگذاری می کنیم
  • قاب را می بندیم
  • در آخر شستی را میبندیم

  قیمت شستی اعلام حریق به چه صورت است:

  شستی ها انواع مختلفی دارند و طبیعتا قیمت آنها با توجه به مدل های مختلف متفاوت میباشد به گونه ای که شستی هایی که به صورت امواجی (وایرلس) اطلاعات را ارسال می کنند، گران تر از مدل های متعارف و آدرس پذیر می‌ باشند. همچنین کیفیت شستی در قیمت آن بسیار تاثیرگذار است. شما می توانید با مراجعه به سایت تخصصی و جامع هایپرفایر تمامی تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات ایمنی را با برند ها و قیمت های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و خرید آسان و ایمنی را تجربه کنید.

  همچنین، در صورتی که تمایل به آشنایی و خرید انواع شستی دارید، قادر خواهید بود تا با مراجعه به بخش انواع شستی اطفاء حریق در فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپر، ثبت سفارش و خرید خود را نهایی کنید.

  شاسی اعلام حریق – شستی اعلام حریق

  شستی اعلام با قابلیت عملکرد در زمانی کوتاه، در راهروها و درب های خروجی، قسمت های ورودی و محل اجتماعات نصب می شود که با فشردن شیشه مخصوص، پیامی به مرکز کنترل اعلام حریق ارسال و از آن پس، عملیات برنامه ریزی شده در سیستم اعلام حریق، فعال می گردد.

  در سیستم اعلام حریق، شستی یا شاسی اعلام حریق وسیله مهمی است که خطر را به سیستم اعلام حریق ارسال می کند. هنگام نصب و راه اندازه شاسی یا شستی اعلام حریق مهم است که موارد زیر را در نظر بگیرید:

   محل قرار گیری:

   برای اینکه شستی اعلام حریق موثر باشد، باید در خروجی های اصلی یا نقاط آتش سوزی قرار گیرد. قانون کلی این است که دستگاه ها را به طور یکنواخت در سراسر منطقه و در مکان های قابل مشاهده نصب کنید.

   ارتفاع قرارگیری:

   ارتفاع قرارگیری بین 1.2 تا 1.6 متر توصیه می شود. این ارتفاع ایده آل است زیرا کودکان یا افراد روی صندلی چرخدار نیز می توانند به راحتی در این ارتفاع به دستگاه دسترسی پیدا کنند. پوشش محافظ:

   برای ساختمان‌هایی که راه اندازی اعلام حریق اتوماتیک پرهزینه است، یک پوشش محافظ برای شاسی اعلام حریق برای جلوگیری از سوء‌استفاده احتمالی توصیه می‌شود.

  هشدار صوتی:

   برای مناطقی که استفاده از این دستگاه نیاز به اطلاع رسانی دارد، توصیه می شود یک تلفن اضطراری در کنار دستگاه نصب شود. به عنوان مثال. ایستگاه قطار، مرکز اورژانس.

   محیط ویژه:

   برای مناطقی که آب و هوا باعث نفوذ گرد و غبار و آب به دستگاه و کاهش سطح عمل‌کرد شاسی در مواقع اضطراری می شود، انتخاب دستگاه ضد آب و رطوبت پیشنهاد می شود. برای کارخانه های شیمیایی، پالایشگاه ها یا سایر محیط های مستعد انفجار، شستی اعلام حریق ضد انفجار انتخاب مناسب تری خواهد بود.

  شاسی

  آژیر اعلام حریق

  آژیر های آدرس پذیر و متعارف

  وسیله ای هشدار دهنده که در صورت بروز خطر، توسط سیستم اعلام حریق فعال شده و با تولید صدایی با قدرت کافی ساکنین و متصرفان را آگاه می سازد.

  آژیر

   

  فلشر اعلام حریق

  تصور کنید که در مجموعه اعلام حریق، سیم کشی آژیرها معیوب گشته است، یا آژیرها به هر دلیل عمل نمی کنند، یا نیاز به این داریم که بدون نیاز به شنیدن صدای آژیر و قرار داشتن در محل از دور قابلیت تشخیص حریق را داشته باشیم، یا مثلا در بیمارستانی هستید که نیاز دارید اول عامل دیگری جز آژیر، حریق را به شما اطلاع رسانی کند، در این شرایط می توانید از تجهیزی به نام “فلشر” استفاده کنید. این تجهیز با قرار گرفتن در سیستم های اعلام حریق متعارف و آدرس پذیرconventional and addressable fire alarm system کمک می کند تا عاملی جز آژیر توجه اپراتور و دیگر افراد را به وقوع حریق جلب نماید.

  فلشرها ( fire alarm flasher )می توانند بر اساس میزان پراکندگی نور، نوع پراکندگی نور، نوع محل قرارگیری در داخل یا خارج ساختمان دسته بندی شوند.

  فلاشرهای اعلام حریق برای اولین بار در دهه 1970 در تجهیزات اعلام حریق قرار گرفتند، فلاشرها بیشتر به عنوان چراغ های رشته ای قرمز یا سفید و به عنوان لوازم جانبی وجود داشتند. در دهه 80، تاسیسات جدید سیستم اعلام حریق شامل فلاشرهای اعلام حریق به عنوان استاندارد بودند، زیرا مزایای اصلی مجهز بودن این دستگاه‌ها به سیستم فلاشر مشخص شده بود.

  فلاشر اعلام حریق در بسیاری از انواع کاربردها ضروری است، مانند جایی که صدای زیاد در یک کارخانه شلوغ مانع از شنوایی کارگران می شود یا جایی که افراد ممکن است از گوش گیر یا محافظ گوش استفاده کنند. فلاشرهای اعلام حریق توجه آن افراد را جلب می کند و به آنها اطلاع می دهد که ممکن است خطر فوری وجود داشته باشد.

  موقعیت دیگری که فلاشرهای اعلام حریق می توانند جان انسان ها را نجات دهند این است که به افراد کم شنوا یا ناشنوا اطلاع دهیم که وضعیت هشدار آتش وجود دارد. همان طور که افراد شنوا به صدای زنگ هشدار آتش سوزی صوتی واکنش نشان می دهند، افراد کم شنوا نیز می دانند که واکنش مشابهی به فلاشر اعلام حریق نشان می دهند و اقدامات مناسب مانند تخلیه ساختمان را انجام می دهند.

  فلاشرهای اعلام حریق بر اساس همان اصل آلارم های اعلام حریق کار می کنند و اغلب امکان خرید فلاشرهای اعلام حریق ترکیبی وجود دارد تا تعداد دستگاه های موجود در سیستم اعلام حریق شما کاهش یابد.

  پنل فلاشر، سیگنال آتش را از یک دتکتور آتش ثبت می کند، آلارم ها و فلاشرها در سیستم هشدار همگی سیگنالی برای فعال شدن دریافت می کنند. به طور سنتی فلاشر اعلام حریق با یک چراغ  قرمز آلارم می دهد. اما می توان فلاشرهایی را در محفظه های بی رنگ یا با رنگ آبی خریداری کرد.

  فلاشرهای اعلام حریق نیز در سبک ها و طرح های مختلفی در دسترس هستند، فلاشرهای گرد، فلاشرهای مربعی، فلاشرهای گنبدی و حتی فلاشرهای ضد آب و رطوبت در بازار هستند تا بتوانید فلاشر اعلام حریق ایده آل را متناسب با شرایط انتخاب کنید.

  فلشر

   

   

   

  جهت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید
  021-57854
  09128932367 (تماس در ساعات کاری)

  اینترفیس اعلام حریق

  در سیستم های اعلام حریق در  هر  دو گونه  آدرس پذیر یا متعارف، می توان از تجهیزات جانبی با نام «میانجی» (اینترفیس) و یا ماژول (واسطه) به منظور ایجاد ارتباط و هدایت سیستم های جنبی در یک تصرف مانند: آسانسور – پمپ های آتش نشانی – دمنده های فشار مثبت – اگزاست فن و سایر تجهیزاتی که لازم است از سیستم اعلام حریق فرمان گرفته و خاموش یا روشن شوند، استفاده می شود. این واسطه ها می توانند روی زون در سیستم متعارف و روی لوپ در سیستم آدرس پذیر نصب شده و براساس نوع آن و نحوه ارتباط با تجهیزات جانبی عمل قطع یا وصل را اعمال نمایند. تجهیزات واسطه امکان کنترلی داشته و نمی توان از آنها برای برق رسانی به خصوص برای تجهیزات پرمصرف استفاده نمود.

  اینترفیس ها برای اتصال سیستم های تشخیص حریق به تمام یا فقط برخی از تجهیزات آتش نشانی مانند اسپرینکلرها، صداها و آلارم ها طراحی شده اند. شما می توانید مجموعه ای از واحدهای رابط را بسته به محدوده قیمت خود و نیازهای مورد نیاز خود خریداری کنید و آنها را بوسیله ی اینترفیس ها با هم مرتبط سازید. در واقع سیستم اینترفیس (FSI) یک کیت توسعه نرم افزار است که به کمک آن می توانید پیشرفته ترین برنامه های نرم افزاری را برای ارتباط تجهیزات آتش نشانی طراحی کنید. با طراحی این ابزار به راحتی می توانید سری های پنل آتش آدرس پذیر را در انواع مختلف ادغام کنید تا در مواقع ضروری بیشترین استفاده را از تمامی تجهیزات آتش نشانی ببرید.

  ویژگی ها و مزایا:

  1. کاملا تحت نظارت پشتیبانی از سیم کشی سبک B و سبک D می باشد.
  2. مجهز به یک ال ای دی که در حالت های عادی به رنگ سبز چشمک می زند و در هنگام هشدار به رنگ قرمز ثابت در می آید.
  3. سوئیچ آدرس پذیر چرخشی برای نصب سریع.
  4. پیچ های SEMS امکان سیم کشی آسان را فراهم می کنند.

  اینترفیس

   

   

  جهت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید
  021-57854

  چراغ سر درب

  چراغ نشانگر حریق (LED)

  چراغی است که با شدت نور مطابق استانداردهای معتبر و با رنگ مشخص جهت آگاهی افراد حاضر در محیط حفاظت شده مورد استفاده قرار می گیرد. چراغ و نشانگر اعلام حریق باید در مجاورت و یا بالای درب ورودی مکان نصب شوند.

  چراغ سر درب

   

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید