همیار انرژی

سیستم اعلام حریق بی سیم

سیستم اعلام حریق بی سیم
164
20 فروردین 1402

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • سیستم های اعلام حریق با پیشرفت تکنولوژی به محصولات بسیاری تبدیل شده اند که یکی از آن سیستم ها؛ سیستم اعلام حریق بی سیم بوده که امروزه طرفداران زیادی دارد و بدلیل بدون سیم بودن آن، استفاده و نصب آن نیز بسیار ساده تر است. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به سیستم اعلام حریق بی سیم بپردازیم.

  برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

  تماس با همیار انرژی

  سیستم های اعلام حریق بی سیم یا سیم دار: کدام را انتخاب کنیم؟

  باید سیستم های اعلام حریق بی سیم نصب کنیم یا سیم دار؟ هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. در نتیجه انتخاب یکی از این دو سیستم ها می‌ تواند چالش برانگیز باشد. همیار انرژی برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه، این مقاله کامل را ارائه کرده است.

  سیستم های اعلام حریق بی سیم در مقابل سیم دار: چگونه کار می‌ کنند؟

  تفاوت اصلی سیستم های اعلام حریق بی سیم و سیم دار، نحوه تنظیم آن‌ ها است. سیستم های‌ اعلام حریق سیم دار، از طریق شبکه‌ ای از کابل‌ ها و سیم‌ ها، بین سیستم های کنترل پنل و دستگاه آشکارساز دود، سیگنال می‌ فرستند. بر اساس سطح جزئیات ارسال شده به کنترل پنل، سیستم های اعلام حریق سیمی می‌ توانند معمولی یا آدرس پذیر باشند.

  • سیستم های‌ اعلام حریق معمولی، اطلاعاتی راجع به محدوده یا ساختمانی که در آن زنگ به صدا درآمده دارند.
  • سیستم های‌ اعلام حریق آدرس پذیر جزئیات بیشتری گردآوری می‌ کنند. از جمله آن‌ ها می‌ توان به آدرس دقیق محل وقوع و دستگاهی که برای به راه انداختن زنگ هشدار استفاده شده، اشاره کرد.

  به دلیل دقت بیشتر اطلاعات ارائه شده، سیستم های‌ اعلام حریق آدرس پذیر اکنون راه حل ترجیحی هستند. این سیستم ها رسیدگی سریع و کافی به این موضوع را برای سرویس‌ های آتش نشانی ساده‌ تر می‌ کنند.

  سیستم های اعلام حریق سیمی از فرکانس‌ های رادیویی خاصی برای انتقال همان اطلاعات به صفحه کنترل بدون نیاز به هیچ کابل یا سیمی استفاده می‌ کنند. دستگاه‌ ها با باتری تغذیه می‌ شوند و نیازی به اتصال برق ندارند. یک فرستنده یا یک گیرنده برای ارسال اطلاعات از راه دور از هر دستگاه متصل به پنل اصلی نصب شده است. بنابراین این سیستم ها می‌ توانند عملکرد آدرس پذیری داشته باشد.

  سیستم اعلام حریق بی سیم

  طراحی و اجرای سیستم های اعلام حریق
   

  انتخاب بین سیستم های اعلام حریق بی سیم و سیم دار

  ما از شش عامل مختلف برای مقایسه بین اعلام حریق سیمی و بی‌ سیم استفاده کرده ایم. این عوامل، عناصر کلیدی تصمیم‌ گیری از جمله هزینه، نگهداری، نصب و غیره را پوشش می‌ دهد.

  قیمت

  مانند هر وسیله جدیدی، اعلام حریق بی‌سیم گران‌ تر از سیستم های های اعلام حریق سیمی سنتی است. زیرا فناوری مورد استفاده در سیستم های هشدار بی‌ سیم پیچیده‌ تر است و باعث می‌ شود که قیمت در هنگام خرید هریک از این سیستم ها افزایش یابد. نصب برای سیستم های‌ سیمی گران تر است، زیرا به زمان کار بیشتری نیاز دارد.

  مقایسه هزینه‌ های نگهداری به نوع موردی که با آن مواجه هستید بستگی دارد. قطعات یدکی سیستم های‌ سیمی ارزانتر هستند و پیدا کردن آن‌ ها راحت‌ تر است. به علاوه، لازم نیست نگران خرید باتری‌ های جایگزین باشید. با این حال، اگر اعلام حریق سیمی شما از کار بیفتد و نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد، ممکن است برای رسیدن به کابل‌ ها نیاز به شکستن دیوارها باشد و این یک پروژه گران قیمت است.

  سیستم اعلام حریق بی سیم

  دتکتور دود چیست؟
   

  سادگی در نصب

  وقتی صحبت از سهولت نصب به میان می‌ آید، اعلام حریق بی سیم برنده بی چون و چرای آن است. دستگاه‌ های تشخیص بی سیم نیازی به کابل ندارند، بنابراین فقط لازم است کنترل پنل به برق متصل باشد. به این ترتیب می‌ توان آشکارسازهای بی سیم را در هر مکانی و با حداقل کار مورد نیاز نصب کرد. در نتیجه نصب ارزان‌ تر و سریع‌ تر خواهد بود.

  مشکل سیستم های هشدار سیمی این است که اگر بخواهید آن‌ ها را در ساختمانی که از قبل تکمیل شده و در حال استفاده است نصب کنید، ممکن است لازم باشد برخی از دیوارها سوراخ شوند تا کابل‌ ها در مکان‌ های مناسب قرار گیرند. این مسئله زمان بر است و هزینه بالایی دارد. اگر قصد دارید یک سیستم اعلام حریق را در یک ساختمان جدید نصب کنید، آشکارسازهای سیمی را می‌ توانید در طرح اصلی اجرا کنید و این مشکل را برطرف نمایید.

  اعتبار و اطمینان

  هشداردهنده‌ های سیمی از برق تغذیه می‌ کنند، بنابراین تنها زمانی که باید نگران کار نکردن آنها باشید، زمان قطعی برق است. حتی در زمان قطعی برق، بیشتر اعلام حریق ها دارای ژنراتورهای پشتیبان هستند. بنابراین حتی زمانی که منبع اصلی برق خاموش باشد، دوباره راه‌اندازی می‌ شوند.

  احتمالاً بزرگترین نگرانی اکثر کاربران، هنگام استفاده از آشکارسازهای بی سیم، برقراری ارتباط پایدار آن‌ ها است. سیستم های‌ هشدار بی‌ سیم برای برقراری ارتباط با کنترل پنل به پوشش دهی بی‌ سیم وابسته هستند. اگر این ارتباط در دسترس نباشد، سیستم های ناکارآمد خواهد بود. اگر سیگنال ضعیف باشد، باتری سریعتر تخلیه می‌ شود؛ زیرا دائماً در جستجوی سیگنال هستند. این مسئله سبب ایجاد نگرانی در مورد عمر باتری و تعویض آن می‌ شود.

  همانطور که گفته شد، از نظر تشخیص آتش سوزی، آشکارسازهای بی سیم به اندازه انواع سیمی آن قابل اعتماد هستند. بنابراین اگر تعمیر و نگهداری منظم را ترتیب دهید، باتری نمی‌ تواند مشکلی ایجاد کند.

  نگهداری

  همه سیستم های‌ اعلام حریق، چه با سیم و چه بی سیم، باید هر شش ماه یکبار توسط یک متخصص آموزش دیده بازرسی شوند. همچنین، آزمایش های اعلام حریق باید هر هفته توسط آتش نشانی انجام شوند. از این نظر، تقاضا برای نگهداری منظم برای هر دو نوع یکسان است.

  با این حال، اعلام حریق بی سیم یک نقطه ضعف دارد؛ علاوه بر موارد فوق، باتری‌ های آن‌ ها باید به طور مرتب تعویض شوند. معمولاً می‌ توان انتظار داشت که باتری سیستم های اعلام حریق بین 3 تا 5 سال دوام بیاورند. برای برآورد هزینه‌ های تعمیر و نگهداری، لازم است کاربرد اصلی این سیستم های را برای محل خود در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر برای یک سایت ساخت و ساز به اعلام حریق موقت نیاز دارید، باتری‌ ها برای شما مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

  زیبایی شناسی

  اگر به طراحی داخلی علاقه‌ مند هستید، دلیل دیگری برای ترجیح دادن اعلام حریق بی سیم به باسیم خواهید داشت. در هر فضایی نبود کابل‌ های آویزان در آن مکان منجر به مرتب‌ تر و زیباتر بودن محیط خواهد شد.

  به طور ناخواسته، الزامات نصب یک سیستم های اعلام حریق سیمی می‌ تواند بر ظاهر ساختمان نیز تأثیر بگذارد. سوراخ کردن دیوارها به کارهای اضافی برای بهبود سطح دیوار، مانند گچ کاری و همچنین رنگ آمیزی مجدد نیاز دارد. بنابراین استفاده از سیستم های بی‌ سیم باعث می‌ شود در این زمینه صرفه‌ جویی کنید.

  سیستم اعلام حریق بی سیم

  آموزش نگهداری صحیح کپسول های آتش نشانی
   

  انعطاف پذیری

  یکی از بهترین مزیت‌ های سیستم های اعلام حریق بی سیم این است که می‌ توان آن را در هر مکانی جابجا کرد، گسترش داد یا اصلاح کرد. شما می‌ توانید دستگاه های جدید جدید اضافه کنید یا دستگاه های موجود را جابه جا کنید. نصب سیستم های اعلام حریق بی سیم یک فرآیند پیچیده و زمان بر است. اگر مجبور به انجام آن باشید، احتمالاً باعث ایجاد اختلال در کار شما می‌ شود. زیرا ممکن است لازم باشد فعالیت‌ های روزانه خود را متوقف کنید تا کار تکمیل شود.

  سیستم های اعلام حریق بی سیم یا سیم دار؟

  این سوال پاسخ سر راستی ندارد. هر دو نوع مزایا و معایب خود را دارند و باید بسته به نیازهای خاص ساختمان شما سنجیده شوند. به همین دلیل مهم است که همیشه قبل از انجام هر یک از سیستم ها با یک متخصص اعلام حریق مشورت کنید. اگر همچنان سوالی دارید می‌ توانید با کارشناسان ما در همیار انرژی تماس بگیرید.

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  + 53 = 54

  کارخانه همیار انرژی

  2 آبان 1401

  همیار انرژی یکی از بزرگترین شرکت های دانش بنیان در زمینه تجهیزات آتش نشانی و

  6 مرحله نصب تجهیزات اعلام حریق و دتکتور خانگی

  18 بهمن 1401

  نصب سیستم اعلام حریق یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه

  دتکتور دود چیست؟

  2 مرداد 1402

  دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی

  صاعقه گیر

  20 شهریور 1401

  صاعقه یکی از دلایل آتش سوزی در همه جای دنیا شناخته می شود و با

  شارژ کپسول آتش نشانی شمال تهران

  24 شهریور 1401

  شارژ کپسول آتش نشانی در شمال تهران شارژ کپسول شمال تهران   همیار انرژی برای

  شیلنگ آتش نشانی

  19 شهریور 1401

  همه ما با شیلنگ آتش نشانی آشنایی داریم و به خوبی می دانیم برای چه

  نحوه درمان سوختگی درجه دو

  3 مرداد 1402

  سوختگی درجه دو یکی از انواع سوختگی است که شدیدتر از سوختگی درجه یک می

  آموزش خاموش کردن فرد آتش گرفته

  24 تیر 1402

  ممکن است افراد به دلایل مختلفی آتش بگیرند و باید نحوه خاموش کردن فرد آتش

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108