شهر ایمن همیار می‌خواهد

اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها

" اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها "

اطفاء حریق مراکز حساس مانند اتاق های سرور، موزه ها، Data center ها، Ups ها (اتاق های بانک باتری) و مراکزی از این دست که هر لحظه امکان وقوع حریق و گسترش آن وجود دارد نیازمند سیستمی مناسب با کاربری آن مکان می باشد. لذا در این مقاله به انواع، تفاوت و کاربرد هر یک از سیستم ها می پردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

اهمیت حفاظت از اطلاعات

در دنیای امروز اطلاعات با ارزش ترین سرمایه ی یک سازمان است. بنابراین حفظ و حراست از این اطلاعات یکی از اصول اساسی سازمان ها، شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی می باشد. یکی از خطراتی که همیشه اطلاعات را تهدید کرده است عدم وجود شرایط ایمن در محل نگهداری این اطلاعات می باشد. محل نگهداری این اطلاعات مراکزی مانند سرورها، رک های سرور، ( Data center ها، Server room ) و بانک های اطلاعاتی مختلف در جهان می باشد که همگی در دستگاه هایی با ارزش بالا حفظ و حراست می گردند.

این دستگاه ها و تجهیزات توسط دستگاه هایی نگهداری و پردازش می گردند که همگی آنها به منبع قدرت مانند برق متصل است. اتصال هر یک از دستگاه ها به منبع قدرت موجب حرارت در تجهیزات الکتریکی مذکور می گردد. حرارتی که ایجاد می شود هر لحظه امکان وقوع حریق را در محل نگهداری این اطلاعات بالا می برد.

وقوع هر نوع حادثه حریق همانا و رفتن اطلاعات با ارزش ذکر شده در کسری از دقیقه همانا. از بین رفتن اطلاعات که ارزش گذاری آن برای هر یک از سازمان ها به علت بالا بودن ارزش امکان پذیر نیست، در برابر هزینه ای که برای طراحی و اجرای سیستم اطفا حریق در محل ذخیره سازی این اطلاعات بسیار بالاست. بنابراین، این مسئله و ضرورت جلوگیری از بروز آن لازم و ضروریست.

اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها

راهکارهای پیشگیری از حریق در مراکز حساس

برای پیشگیری از مسئله فوق الذکر و یا جلوگیری از این مسئله باید راه حلی اندیشید. در دنیای تجهیزات ایمنی و آتش نشانی، سیستم های اعلام و اطفاء اتوماتیک حریق با روش های مختلف ابداع و طراحی گردیده اند.

انواع این سیستم ها:

  • سیستم های اطفا اتوماتیک آبی
  • سیستم های اطفا اتوماتیک پودر
  • سیستم های اطفا اتوماتیک گازی
  • سیستم های اطفا اتوماتیک ترکیبی 

لذا هر یک از این سیستم ها کاربردها و شرایط مختلفی برای استفاده دارند. اما در اینجا مسئله اصلی کاربری محل های مورد نظر جهت ذخیره سازی این اطلاعات است. که همگی جزء دسته ی مکان های حساس محسوب می گردد.

بنابراین برای مکان ها با کاربری ویژه و یا دستگاه ها و تجهیزات و وسایل حساس هواپیماها، قطارها، کشتی ها، اتومبیل ها، هتل ها، بانک ها، پالایشگاه ها، صنایع نظامی، کتابخانه ها، مراکز اسناد، ایستگاه های استخراج نفت و گاز و تابلو برق های حساس، استفاده از سیستم های اطفاء حریق گازی پیشنهاد و الزام گردیده است.

انواع سیستم های اطفا حریق اتوماتیک رایج در دنیا استفاده از گازهای هالون (Clean agent) و گازهای مختلف مانند FM200، CO2 (دی اکسید کربن) IG55، Novec، Aerosol (آیروسل) می باشد.

برای اجرای راه حل های ارائه شده برای مسئله مطرح شده در این مقاله باید از طراحی سیستم های اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک تا اجرای این سیستم ها بر اساس استانداردهای بین المللی و داخلی تدوین شده عمل نمود. استانداردهایی مانند استاندارد NFPA2010، NFPA12، ISIRI18755 تبعیت کرد. طراحی سیستم های اعلام و اطفاء اتوماتیک به صورت کلی و استاندارد و یا با توجه به استفاده از برند مورد نظر در این سیستم ها از نرم افزارهای خاص مانند نرم افزار VDS می توان بهره گرفت.

طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی

در طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی باید نکاتی مانند ضریب های اطمینان(Safety factor) وجود یا عدم وجود انسان و یا کاربر زنده در محل مورد نظر، زمان تخلیه، مدت زمان امکان حضور انسان در محیط پس از تخلیه گاز اطفاء حریق در محل، هزینه های اولیه برای خرید و اجرا دقت نمود. همچنین به این نکته که طراحی و اجرای سیستم اجرای حریق گازی اتوماتیک خود را به چه مشاور و یا شرکتی می دهید مهم است. معمولا در ایران باید مشاورانی را انتخاب کنید که دارای تجربه در این زمینه و مورد تایید سازمان آتش نشانی تهران می باشند. شرکت همیار انرژی از جمله این شرکت هاست.

اعلام حریق برای این مکان ها بر اساس تعداد زون های مورد نظر مساحت تحت پوشش مورد نیاز برای پایش حریق و تعداد فرمان های خروجی برای اطفای حریق در نظر گرفته می شوند. در این مقاله می خواهیم بهینه ترین گزینه برای اطفای حریق مکان های حساسی مانند اتاق سرور (پرکاربردترین آنها) را به شما پیشنهاد کنیم.

سیستم پیشنهادی چیست و چه مشخصاتی دارد؟

پارامترهایی از جمله هزینه، دسترسی به تجهیزات، گارانتی، پشتیبانی از محصول، یکپارچگی تجهیزات، همخوانی تجهیزات اعلام و اطفاء حریق با یکدیگر همگی از پارامترهای اصلی انتخاب بهینه سیستم اطفاء حریق گازی در هر جامعه می باشد.

اما در جامعه امروز ایران که متاثر از تحریم های اقتصادی می باشد، پارامترهایی مانند یکپارچگی، همخوانی و هزینه مناسب دست یافتنی نیست. به طور مثال سیستم اطفاء حریق Fm200 که باید طبق استاندارد از یکپارچگی محصول در تجهیزات مختلف خود مانند شیلنگ، شیرهای برقی، اکتیو کننده یا فعال کننده، نازل های خروجی گاز و از همه مهمتر گاز اطفای حریق باشند رقم نمیخورد، لذا پیشنهاد بهینه استفاده از تجهیزات اطفاء حریق استاندارد تولید داخل که از کارایی بالا و تایید شده توسط ارگان های ذیصلاح مانند سازمان آتش نشانی می باشد.

اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها

سیستم اطفا حریق آیروسل

از جمله ی تجهیزات اطفای حریق گازی مورد تایید سازمان آتش نشانی و دارای استاندارد ملی ایران سیستم اطفاء حریق متراکم گازی آیروسل است. این سیستم توسط شرکت همیارانرژی تولید می گردد. این محصول برای اولین بار در دنیا با فرمولی خاص و ویژه با نگرش رفع مشکلات گذشته در دهه های گذشته تولید می شود. سیستم آیروسل دارای ویژگی های خاص می باشد که آن را نسبت به محصولات مشابه داخلی و خارجی متفاوت کرده است.

مانند: قدرت اطفاء حریق بالا، بدون پسماند، بدون تشکیل شعله و وجود بدنه خنک، مقاوم دربرابر رطوبت بالا و قدرت گسترش بالا در پخش گاز. که این ویژگی ها همگی خاص محصول شرکت همیارانرژی می باشد.

با استفاده از سیستم آیروسل دیگر نیازی به لوله کشی، طراحی پیچیده و هزینه های بالای طراحی، سرویس و نگهداری این تجهیزات نیست. اینگونه بدون خورندگی و آسیب به تجهیزات و اسناد و همچنین بدون کاهش اکسیژن اطفای حریقی کامل در زمانی کوتاه وبا هزینه ای کمتر داریم.

همانگونه که در مقاله حاضر اشاره شد برای رسیدن به سیستم اطفاء حریق مناسب باید جمیع پارامترهای مهم در نظر گرفته شود. همچنین عملی بودن اجرای پروژه یکی از مهمترین نکات در این زمینه می باشد. بنابراین شما می توانید با استفاده از علم روز دنیا و نرم افزارهای مرتبط کارشناسان طراح سیستم های اعلام و اطفاء حریق شرکت همیار انرژی و در نظر گرفتن محدودیت ها و پارامترهای انتخاب بهینه یاد شده به سیستمی از اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک دست یابید که بالاترین عملکرد راندمانی را برای شما در زمان بحران با کمترین هزینه های جانبی و پس از حادثه دست یابید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا