شهر ایمن همیار می‌خواهد

نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی

نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی

اگر کپسول آتش نشانی داشته باشید و یا قصد خرید کپسول آتش نشانی را دارید، باید بدانید که کپسول آتش نشانی نیاز به شارژ مجدد دارد و اگر از کپسول استفاده کرده باشید باید فورا آن را شارژ کنید. همچنین اگر کپسول دچار مشکل فنی باشد نیز بازهم باید شارژ شود. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی بپردازیم.

خلاصه ای از نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی:

با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا می گیرید و همچنین وقت کمتری از شما گرفته می شود.

انواع کپسول آتش نشانی از نظر وزن
 • کپسول پودر و گاز ۱ کیلوگرمی
 • کپسول پودر و گاز ۲ کیلوگرمی
 • کپسول پودر و گاز ۳ کیلوگرمی
 • کپسول پودر و گاز ۴ کیلوگرمی
 • کپسول پودر و گاز ۶ کیلوگرمی
 • کپسول پودر و گاز ۱۲ کیلوگرمی
 • کپسول پودر و گاز ۲۵ کیلوگرمی
 • کپسول پودر و گاز ۵۰ کیلوگرمی
معرفی اجزای کپسول آتش نشانی
 • بدنه کپسول
 • دسته
 • پین
 • ضامن
 • شیلنگ
رنگ کپسول آتش نشانی
 • اکثر کپسول ها قرمز رنگ هستند و تفاوت هر کدام با نوار رنگ روی بدنه مشخص می شود.
اهمیت شارژ کردن کپسول های آتش نشانی
 • اگر از کپسول استفاده کرده اید و یا زمان شارژ آن فرا رسیده است، حتما آن را شارژ کنید تا در زمان هایی که حادثه ای اتفاق می افتد بتوانید از آن استفاده کنید.
شارژ کپسول آتش نشانی در چه مواردی اهمیت دارد؟
 • اگر به مقدار خیلی کم از کپسول استفاده کردید باید حتما شارژ کنید.
 • با فرا رسیدن زمان شارژ مجدد کپسول، حتما آن را شارژ کنید.
نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی
 • شناسایی نوع کپسول آتش نشانی
 • تمیز کردن و بازرسی ظاهری
 • تست کپسول
 • عمل شارژ کپسول آتش نشانی
 • ثبت مشخصات بر روی کپسول
کاربرد انواع کپسول آتش نشانی
 • کپسول CO2: عمدتاً در مناطق سربسته و آتش سوزی های الکتریکی
 • کپسول آتش نشانی آبی (آب و گاز): برای اطفاء حریق وسایل چوبی، مقوا، مبلمان، فرش و …
 • کپسول آتش نشانی فوم: برای اطفاء حریق مایعات
 • کپسول آتش نشانی پودری (پودر و گاز ): از این نوع کپسول برای اطفاء هر نوع آتش سوزی استفاده می شود

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

انواع کپسول آتش نشانی از نظر وزن

با توجه به مساحت فضای نصب کپسول و حجم و نوع مواد اطفای حریق موجود در محیط می توان وزن کپسول آتش نشانی را تعیین کرد. کپسول های آتش نشانی معمولاً تا وزن های ۱۲ تا ۱۴ کیلوگرم به صورت دستی طراحی می شوند. هر چه کپسول سنگین تر باشد، میزان منطقه ای که می تواند تحت پوشش قرار دهد بیشتر است.

طبق استانداردهای موجود، کپسول های با وزن کمتر از ۱۸ کیلوگرم در ارتفاع ۱ متر و کپسول های بالای ۱۸ کیلوگرم در ارتفاع ۱.۵ متری نصب می کنند به طوری که سر کپسول در این ارتفاع قرار گیرد.

معرفی اجزای کپسول آتش نشانی

به طور معمول، کپسول های آتش نشانی دارای اجزای زیر هستند:

 • بسته به نوع کپسول، بدنه استوانه ای داخل آن حاوی پودر، آب یا گاز CO2 تحت فشار است.
 • دسته ای نگهدارنده که برای جا به جایی کپسول استفاده می شود.
 • پین که مانند یک سوزن بین اهرم و دسته قرار می گیرد، تا زمانی که پلمپ آن جدا نشود، امکان خروج محتویات داخل سیلندر را نمی دهد.
 • اهرمی که با فشار دادن آن پس از بیرون کشیدن پین باعث خروج محتویات کپسول می شود.
 • شیلنگ هدایت کننده که باعث افزایش سرعت مواد و هدایت دقیق آن به روی آتش می شود.

رنگ کپسول آتش نشانی

در گذشته معمولاً کپسول های آتش نشانی در رنگ های مختلف نمایش داده می شد تا کاربران بتوانند به سرعت کپسول آتش نشانی مناسب را پیدا کنند. به عنوان مثال، کپسول های حاوی آب قرمز، کپسول های CO2 سیاه، کپسول های حاوی پودر آبی و کپسول های بیوورسال به رنگ سبز هستند. اما در ایران اکثر کپسول ها قرمز رنگ هستند و تفاوت هر کدام با نوار رنگ روی بدنه مشخص می شود.

اهمیت شارژ کردن کپسول های آتش نشانی

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی 

اهمیت شارژ کردن کپسول های آتش نشانی

اگر صاحب یک آپارتمان یا یک کسب و کار هستید، اگر رئیس یک مجموعه یا شرکت هستید، اگر مسئول جان خود و امنیت دیگران هستید، همه ما باید بدانیم که چقدر مهم است که برای شارژ و نگهداری کپسول آتش نشانی بسیار مهم باید برنامه ریزی داشته باشیم. 

همانطور که گفته شد، کپسول های آتش نشانی را می توان دوباره شارژ کرد تا همیشه آماده به کار باشند. اگر تجربه شارژ کردن کپسول آتش نشانی را ندارید باید بدانید که بدون دانش و تجربه، این کار بسیار خطرناک است و ممکن است باعث آسیب به شما شود. 

شارژ کپسول آتش نشانی در چه مواردی اهمیت دارد؟

کپسول های آتش نشانی باید بلافاصله پس از استفاده شارژ شوند تا اطمینان حاصل شود که فشار کافی و عامل اطفای حریق ذخیره شده و آماده‌ی خاموش کردن حریق‌ های احتمالی بعدی هستند. اما به طور کلی کپسول های آتش نشانی باید در موارد زیر شارژ شوند:

کپسول‌ های آتش نشانی باید مستقیما پس از استفاده مجددا شارژ شوند تا اطمینان حاصل شود که فشار کافی و عامل اطفای حریق ذخیره شده و آماده‌ی خاموش کردن حریق‌ های احتمالی بعدی هستند. در ادامه به آموزش شارژ کردن کپسول آتش نشانی می پردازیم:

نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی

همانطور که می دانید خاموش کننده باید در دو حالت شارژ شود، یکی پس از استفاده حتی به میزان کم و دیگری پس از پایان مدت زمان مشخص شده که بر روی بدنه ی کپسول درج شده است. برای شارژ کپسول می توانید کپسول هایتان را نزد همیار انرژی بیاورید تا با قیمتی بسیار مناسب و گارانتی، کپسول شما شارژ شود یا اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید، مراحل زیر به طور خلاصه در مورد نحوه شارژ کپسول آتش نشانی توضیح داده شده است:

شناسایی نوع کپسول آتش نشانی

در ابتدای فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی، نوع خاموش کننده را انتخاب کرده و مراحل مربوط به همان نوع کپسول را برای شارژ کپسول پیش بروید. کپسول های آتش نشانی کلاس A با آب پر می شوند. اما انواع دیگر کپسول های آتش نشانی مانند b، c، d با مواد شیمیایی خشک پر می شوند، بنابراین پر کردن کپسول های آتش نشانی که خطرناک هستند بسیار حائز اهمیت است.

در مرحله بعد، باید کپسول کاملاً خالی شود. حتی اگر کپسول قبلا استفاده شده باشد، ممکن است مقداری ماده داخل آن باقی مانده باشد، بنابراین کپسول باید تخلیه شود.

نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی

آموزش اطفا حریق

تمیز کردن و بازرسی ظاهری

پس از برداشتن کپسول، داخل و اجزای آن مانند شلنگ، اهرم و … باید کاملاً تمیز شود و در صورت شکستگی، پاره شدن و یا خرابی قطعات باید تعویض شود.

تست کپسول

پس از انجام مراحل فوق، زمانی که زمان بررسی کپسول آتش نشانی هیدرواستاتیک فرا می رسد، طبق دستورالعمل و استانداردهای مربوطه، صحت کپسول بررسی می شود.

عمل شارژ کپسول آتشنشانی

در فرآیند پرکردن کپسول آتش نشانی، بسته به نوع کپسول، این مرحله باید با استفاده از تجهیزات ایمن انجام شود تا کپسول با مواد مناسب پر شود و با مقدار مناسب گاز تحت فشار قرار گیرد. فشار مناسب و مقدار مناسب مواد جهت شارژ مواد برای پر کردن کپسول آتش نشانی بسیار مهم است. ماده ای به نام Fireade 2000 برای اکثر کپسول های آتش نشانی سازگار است.

ثبت مشخصات بر روی کپسول

در پایان کار و پس از شارژ کامل، کپسول باید کاملاً تمیز شود و تاریخ شارژ کپسول و همچنین تاریخ شارژ بعدی به همراه مشخصات شرکتی که اقدام به شارژ آن کرده است به صورت برچسب بر روی کپسول نصب گردد. در صورتی که کپسول از لحاظ ظاهری دچار مشکل شده است نیاز است کپسول آتش نشانی جدیدی تهیه نمود.

کاربرد انواع کپسول آتش نشانی

انواع تکنیک اطفاء حریق

کاربرد انواع کپسول آتش نشانی

هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی به نوع کپسول آتش نشانی توجه کنید. زیرا استفاده از کپسول های آتش نشانی متفاوت است و نوع اطفای مورد نیاز نیز بسته به نوع آتش سوزی متفاوت است. در زیر کاربردهای احتمالی انواع کپسول آتش نشانی آورده شده است:

کپسول آتش نشانی co2

استفاده از کپسول CO2 عمدتاً در مناطق سربسته و آتش سوزی های الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود زیرا نارسانا است و این دستگاه ها را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

تا حد امکان از مصرف این نوع کپسول ها در محیط های خارجی خودداری کنید زیرا باعث انبساط گاز و کاهش قدرت آن می شود. با توجه به اینکه قدرت پرتاب آن بین ۲ تا ۴ متر است باید تا حد امکان به آتش نزدیک باشد. حداقل زمان رهاسازی برای این خاموش کننده ها حدود ۱۶ ثانیه است. اگر کمتر از ۱۰ درصد استفاده شود، می توان از آن دوباره استفاده کرد. از این نوع کپسول برای اطفاء حریق نوع B و C استفاده می شود.

کپسول آتش نشانی آبی (آب و گاز)

در این نوع کپسول از گاز CO2 برای تامین فشار استفاده می شود. این غیرقابل کنترل است و اگر گاز از کارتریج خارج شود دیگر قابل استفاده نیست. حداقل مدت زمان تخلیه آن حدود ۶۰ ثانیه است. از این نوع کپسول برای اطفاء حریق وسایل چوبی، مقوا، مبلمان، فرش و … استفاده می شود که این نوع کپسول برای اطفا حریق نوع A مناسب است.

کپسول آتش نشانی فوم

برای اطفاء حریق مایعات از کپسول فوم استفاده می شود. استفاده از این نوع کپسول نسبت به سایر کپسول ها کمتر است اما بهترین کپسول آتش نشانی برای اطفاء مایعات قابل اشتعال می باشد. فوم به سرعت سطح مایع را می پوشاند و با جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آن از پخش شدن آن جلوگیری می کند. این نوع کپسول برای خاموش کننده های نوع B مناسب است.

کپسول آتش نشانی پودری (پودر و گاز )

از این نوع کپسول برای اطفاء هر نوع آتش سوزی استفاده می شود. اما موثرترین کاربرد آن اطفاء حریق مایعات و فلزات است. تفاوت اصلی انواع کپسول ها در نوع پودر به کار رفته در آنها می باشد. این نوع کپسول برای آتش سوزی های بزرگ، مواد قابل اشتعال، منابع الکتریکی و گازهای قابل اشتعال مناسب است. این نوع کپسول برای کپسول های آتش نشانی نوع A، B، C و D مناسب است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا