شهر ایمن همیار می‌خواهد

از کدام کپسول های آتش نشانی برای آپارتمان استفاده کنیم؟

از کدام کپسول های آتش نشانی برای آپارتمان استفاده کنیم؟

تجهیزات اطفا حریق بسیار زیادی وجود دارند که مهار و خاموش کردن آتش را برای ما ساده تر می کنند. کپسول های آتش نشانی یکی از این تجهیزات هستند که با استفاده از آن ها به سادگی می توان حریق را مهار کرد. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به سوال از کدام کپسول های آتش نشانی برای آپارتمان استفاده کنیم؟ بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

چرا به کپسول آتش نشانی در خانه نیاز داریم؟

با آگاهی از این که حوادث آتش سوزی در منازل مسکونی غیر معمول نیست، پس چگونه می توانیم از خود و خانه هایمان محافظت کنیم؟ برای اینکه بدانیم از کدام کپسول آتش نشانی برای آپارتمان استفاده کنیم، با ما همراه باشید. تنها در عرض چند هفته، اخبار محلی تعداد نگران کننده ای از آتش سوزی های منازل مسکونی را گزارش کرده است.

کدام نوع خاموش کننده ها برای استفاده در منزل مناسب است؟

باید در نظر داشته باشید که هر کدام از کپسول ها بر اساس محتویات مواد خاموش کننده درونشان، کاربرد های متفاوتی دارند. در نتیجه برای خاموش کردن هر کدام از آنها باید کپسول مناسب همان حریق را انتخاب کنید. کپسول های آتش نشانی برای آپارتمان اصولا باید به گونه ای باشند که در همه جای منزل استفاده شوند، البته باید به چند نکته بسیار مهم نیز که در ادامه توضیح داده ایم دقت کنید.

کپسول های آتش نشانی پودر و گاز گزینه ی مناسبی برای خاموش کردن آتش در کل خانه هستند. این کپسول ها که حاوی پودر خشک ABC و BC که نیروی محرک آن گاز ازوت است، کاربرد بسیار زیادی دارند. البته توجه داشته باشید انتخاب کپسول مناسب به اندازه ی کار با خود کپسول مهم است.

کپسول اتش نشانی در اپارتمان

آموزش نگهداری صحیح کپسول های آتش نشانی
 

کدام کپسول آتش نشانی برای آپارتمان مناسب تر است؟

آشپزخانه مکان خطرناکی است. همه ما می دانیم که آتش سوزی می تواند برای محل شما فاجعه بار و همچنین بسیار کشنده باشد. آیا می دانستید که شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از آتش سوزی در خانه، اشتباه در آشپزی است؟

وقتی این دو واقعیت را با هم ترکیب می کنید، مشخص می شود که چرا انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب برای آشپزخانه شما بسیار مهم است. مناسب ترین کپسول برای استفاده در منزل به ویژه آشپزخانه، آنهایی هستند که قدرت خاموش کردن اجسام مختلف را داشته و در مواقع ضرری برای ساکنین خانه نداشته باشند.

کپسول آتش نشانی مناسب اتاق خواب یا پذیرایی

در هنگام خرید باید در نظر داشته باشید که در پذیرایی یا اتاق خواب از چه مواد و اجسامی استفاده می شود. به عنوان مثال چوب، موکت، فرش و مبل که همگی از دسته بندی کلاس A هستند. حال برای خاموش کردن این آتش هایی که منابع مشابه ای دارند از کپسول های آب و گاز استفاده می کنیم.

کپسول آتش نشانی آب و فوم

نکته ی اصلی که باید در خرید کپسول آب و فوم دقت داشته باشید، این است که این خاموش کننده برای مهار آتش هایی که در اثر الکتریسیته به وجود آمده اند، اصلا مناسب نیست. در نتیجه استفاده از آن در این موارد خطر ساز است.

کپسول آتش نشانی مخصوص پارکینگ

اصولا در پارکینگ ها آتش سوزی هایی که به وجود می آید بر اثر حریق مایعات و الکتریسیته ایجاد می شود. پس می توانید برای خاموش کردن چنین حریقی از کپسول های کربن دی اکسید و کپسول پودری هم استفاده کنید.

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟
 

توجه داشته باشید که ابتدا باید قبل از مبارزه با آتش، برق را قطع کنید، زیرا جریان الکتریکی فعال به تولید گرما ادامه می دهد و باعث شعله ور شدن مجدد آتش می شود.

آیا می توان از کپسول آب و گاز یا کپسول فوم برای اطفای حریق برق استفاده کرد؟

خیر، کپسول های آب و فوم قادر به خاموش کردن آتش سوزی نوع E نیستند زیرا قادر به مقاومت در برابر منبع الکتریکی آتش نیستند. از آنجایی که آب رسانای جریان الکتریسیته است، استفاده از آن برای کنترل آتش سوزی های الکتریکی بسیار خطرناک است و می تواند باعث انتشار برق و برق گرفتگی شود.

کپسول آتش نشانی آپارتمان آب و گاز

اطفاء مخازن سوخت مایع
 

کدام کپسول آتش نشانی برای آتش سوزی نوع E مناسب است؟

کنترل حریق کلاس E به عاملی نیاز دارد که حداقل یکی از عوامل تغذیه کننده آتش، اکسیژن، گرما و سوخت را حذف کند. کپسول اطفای CO2 (دی اکسید کربن) قادر است با حذف اکسیژن آتش را خاموش کند، اما برای تجهیزات الکتریکی حساس پیشنهاد نمی شود.

شرکت همیار انرژی با افراد متخصص بهترین مشاوره را به شما میدهد. لینک مشاوره و خرید

انواع کلاس های آتش

۷ اشتباه مرگبار هنگام آتش سوزی
 

چرا کپسول های آتش نشانی دی اکسید کربن و آب و فوم (کف) برای خاموش کردن آتش در آشپزخانه مناسب نیستند؟

 • از همه مهم تر قدرت اطفای روغن رو ندارد.
 • باعث شعله ور تر شدن آشپزخانه می شود.
 • پسماند دارند.
 • تجهیزات الکتریکی با آب خاموش نمی شود.
 • باعث خراب شدن تجهیزات می شود.
 • با وجود اینکه کپسول کربن دی اکسید قدرت خاموش کردن آتش سوزی را دارد اما به دلیل پسماند توصیه نمی شود.

نکات مهم هنگام خرید کپسول آتش نشانی که باید بدانیم

 • نوع کپسول

  اولین نکته ی مهمی است که هنگام تهیه کردن یک کپسول آتش نشانی برای آپارتمان باید به آن توجه داشته باشید، بدانیم از چه کپسولی در کجا باید استفاده کنیم که احتمال وقوع خطا آن بسیار پایین باشد.

ابتدا باید بدانیم که کپسول های آتش نشانی به 6 دسته مختلف تقسیم می شوند:

 • کپسول آب و فوم
 • کپسول دی اکسید کربن
 • کپسول مواد شیمیایی خشک
 • کپسول مواد شیمیایی مرطوب
 • کپسول با عامل تمیزکنندگی
 • کپسول پودر خشک
 • ظرفیت و تعداد کپسول

اصولا ظرفیت و تعداد کپسول های آتش نشانی که انتخاب می کنید در هر بخش متفاوت است. با توجه به تعداد مورد نیازتان حتما به فاصله ی مناسب برای نصب از یکدیگر نیز توجه کنید.

 • اندازه

  کپسول های آتش نشانی به صورت استاندارد طراحی و تولید می شوند. برای نصب کپسول ها بر دیوار باید از مدل های سبک و از مدل های سنگین باید به صورت ایستاده استفاده کرد. نوع سنگین این مدل ها در دو نوع چرخدار و بدون چرخ تولید می شود.

 • طریقه استفاده

  به این صورت است که کپسول های اطفا حریق در دو مدل فشاری و بالن دار تولید می شوند که نوع بالن دار آن بیشتر مناسب افرادی است که اموزش دیده باشند و نوع فشاری آن قابلیت استفاده برای افراد عادی جامعه را دارد.

زمان تخلیه و طول پرتاب مواد جز نکات دیگریست که حائز اهمیت است. مدت زمانی که طول می کشد یک کپسول خالی شود بین 8 الی 60 ثانیه می باشد، طول پرتاب مواد نیز بین 2 الی 7 متر حساب می شود. در حین پرتاب فاصله ی ایمنی فرد تا آتش بسیار مهم است و نباید از آن جلوتر رفت.

 • دمای محیط نگهدارنده

اگر در شرکت های صنعی با تعداد بالا یا حتی به صورت مصارف خانگی استفاده میکنید باید به دمای محیط نگهداری شوند.فشاراسنج متصل به کپسول آتش نشانی

تجهیزات اطفای حریق
 

 • جنس بدنه

  توجه داشته باشید که اگر مدتی از کپسول خود استفاده نکنید ممکن است که فشار تعیین شده، سبب نابودی بدنه ی کپسول آتش نشانی شود.

 • فشارسنج

  به صورت معمول روی تمامی کپسول های اطفاء حریق یک فشارسنج نیز نصب می شود تا شما بتوانید که از فشار داخل مخزن اگاه شوید. اگر عقربه فشارسنج قسمت سبز را نشان دهد به معنای شارژ کامل کپسول است. اگر قسمت قرمز را نشان داد یعنی کپسول خالی است، اگر راست را نشان دهد کپسول بیش از حد استاندارد پر می باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا